Jokull píše o veciach ktoré ho zaujali a stojí za to ich uchovať a šíriť ďalej.
Princíp hospodárskej krízy

  Kedysi v Indii do jednej dediny prišiel muž a oznámil dedinčanom, že vykupuje opice a za každú dá 3 doláre. Dedinčania vedeli, že v okolí je veľa opíc, a tak prestali hospodáriť na svojej pôde a všetci išli chytať opice. Muž naozaj kúpil stovky opíc za dohodnutú cenu. Ale počet opíc v prírode sa brutálne znížil. Tým dedinčania poľavili v úsilí a vrátili sa k farmárčeniu.
  Nato muž oznámil, že bude kupovať opice po 7 dolárov. Toto znova vyburcovalo dedinčanov a opäť začali chytať opice. Ale počty opíc sa zasa znížili a ľudia sa vrátili na svoje farmy.
Muž zvýšil ponuku na 10 dolárov, ale už bolo veľmi ťažké chytiť nejakú opicu muž teda oznámil, že bude kupovať opice za 50 dolárov za kus, a pretože musí na čas odísť do mesta, bude ho zastupovať jeho asistent, ktorý bude v jeho mene opice vykupovať .
  Akonáhle muž odišiel, asistent zvolal dedinčanov a povedal: Pozrite sa, v týchto klietkach je 5000 opíc, ktoré môj šéf už od vás kúpil. Každá táto opica má teraz cenu 50 dolárov. Ja vám ich predám za 30 dolárov, a až sa šéf vráti z mesta, vy mu ich môžete predať po 50 dolároch. Dedinčania dali dokopy všetky úspory a opice kúpili späť.
  Od tej doby už nikdy nevideli šéfa ani jeho asistenta. Iba opíc bolo všade okolo ako na začiatku – a peniaze zmizli.

Ak ste trik pochopili, vitajte na Wall Streetu a v MMF! A teraz už viete, prečo nám zlikvidovali naše strojárstvo a poľnohospodárstvo?


Keywords (kľúčové slová):

Ohodnotiť článok
12345678910
(zatiaľ si nehlasoval/a)
Loading ... Loading ...

Pridať komentár

Tvoj e-mail nebude zobrazený. Povinné políčka sú označené hviezdičkou *.

*
*

Heads up! You are attempting to upload an invalid image. If saved, this image will not display with your comment.